Dansk Sexologforening nyhedsbrev

 

Persondataloven for private virksomheder.

Fra 1 januar er der opstramninger vedrørende hvordan og hvad der må opbevares af personoplysninger i private virksomheder.
Gælder også navn og adresse, telefon nummer.

De nye regler kan læses på dette link; www.retsinformation.dk/forms/r0710.aspx?id=828.

Hvis man er interesseret i at få et kursus, kan Jette Hastrup kontaktes via hjemmeside: www.jettehastrup.dk

Venlig Hilsen,
Carsten Kindberg.

Update fra arbejdsweekend 3-5 Nov. 2017

Dansk Sexologforening bestyrelse

Det er skønt at mødes nogle dage i træk og virkeligt fordybe sig i foreningsarbejdet, få talt det hele igennem, tænkt nye tanker og få udfordret de gamle. Vi har de seneste 2 år gjort alt hvad vi kunne for at optimere arbejdsprocesser og standardiseret bestyrelses arbejdet – Så uanset hvilken bestyrelse der måtte sidde i foreningen, så er der er et testet og anvendeligt grundlag for at udføre foreningens arbejde. Vi har kort sagt ORGANISERET os. Vi er nu nået til den del af arbejdet hvor infrastrukturen skal stå sin prøve og fokuset bliver rettet mod mere synlighed og engagement. Det betyder at indsatsen for 2018 handler om INDFLYDELSE. Har du gode ideer til hvordan Dansk Sexologforening for en tydeligere og mere indflydelsesrig stemme i den offentlige debat så smid os en linje på facebook.  -Anders Hage

Update fra National konference om seksuel sundhed fra vugge til grav

Dansk Sexologforening var med til ”National konference om seksuel sundhed fra vugge til grav” 22-23/11 i Nyborg. På ”markedspladsen” havde vi en lille stand og fik mange gode samtaler og måske også et par nye medlemmer ?.

Værter for konferensen var Fagligt Netværk for Seksuel Sundhed, Sex og Samfund, Sundhedsstyrelsen og Sexologisk Forskningscenter (Ålborg Universitet). Det var to dage med taler og workshops. Der blev gennemgået nye tal og trends, talt om seksuelle overgreb og debat om fremtidens seksuelle sundhed.

Det gennemføres for tiden den største undersøgelse om danskerens seksualitet. Projekt SEXUS skal se nærmere på samspillet mellem livsstil, trivsel og seksualitet. Over 50.000 danskere havde ved udgangen af november svaret. Målet er at nå 100.000 besvarelser.

Så nu kommer der dansk forskning på banen, der underbygger vigtigheden og betydningen af vores seksualitet. Undersøgelsen er meget grundig og dækker mand, kvinde, trans og alle mulige tænkelige kombinationer. Dejligt og spændende at der bliver gået så grundigt ind i hvordan sex og sundhed hænger sammen. Mon ikke der er noget positivt for alle sexologer at dette emne bliver taget så seriøst op?

Igen var der alarmerende tal for klamydia infektion, 35.000 tilfælde i aldersgruppen 14-29 år!!!

Læs mere om Projekt SEXUS   https://www.projektsexus.dk/

Dokumenter og oplæg fra Konferensen vil blive tilgængelige her.  http://www.seksuelsundhed.dk/aktiviteter.aspx?CalendarEventID=2338&m=Calendar

National konference om seksuel sundhed fra vugge til grav

Du kan se hvad der var på menuen og finde mere information om konferencen her

Aktiviteter og nyt fra medlemmer

  • Det næste spændende på programmet er General Forsamling d. 3 Marts 2018 du kan allerede nu tilmelde dig ved at sende en mail til lars.juhl@sexogpar.dk. Ønsker du at stille op til bestyrelsen så læs mere her
  • Læs præsentationen af Jette Siim her.

Sommerfest hos Par, Sexolog og PsykoterapeutSkolen – Festen starter lørdag den 2/6 kl 15:00
24 timer for voksne og børn. Sommerfest med leg, snak, langbord og bål. Medbring din egen mad, drikke og telt.

Tilmelding hos Carl-Mar, 77@carl-mar.dk
Gratis for foreningens medlemmer.

Avderødvej 45, 2980 Kokkedal, Danmark

Vil du købe bøger eller spil af Carl-Mar, så giver han os 30% i rabat noter du er medlem af Dansk Sexologforening ved bestilling. 🙂

Nærvær og tillid

Har du tænkt på hvad dit nærvær betyder for dig og for de mennesker du er sammen med? Mange mennesker oplever at deres nærmeste “forsvinder”, de er ikke tilstæde. Fysisk er de i rummen men beskæftiget med mobiltelefon eller computer. I går så jeg en mor sidde på café med et lille barn. Barnet søgte moderens opmærksomhed, men uden held. Hvad tror du det betyder for barnets opvækst og opfattelse af hvad der skal til for at få opmærksomhed og kærlighed? Se denne video “still face experiment” -Lars Juhl

Logo og design

Vi har valgt at give forenings logo et brushup, så det tager sig lidt bedre ud på print og kan anvendes i en bedre kvalitet end det materiale vi har haft at arbejde med indtil videre. Vi arbejder videre med at få lavet en fuld grafisk pakke så både medlemmer, journalister og bestyrelsen har noget at arbejde med. Kom med feedback på facebook.

DanskSexologforeningLogoD2
Dansk Sexologforening logo
Dansk Sexologforening logo cover
Dansk Sexologforening logo cover eller banner.

 

Related Articles

Leave a comment

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.